Aquapark diğer bir adıyla su parkı günümüz teknolojisi ile birlikte hızla yayılmaktadır. Aquapark yapımı, normal bir yüzme havuzuna göre çok daha detaylı ve konsept bir iştir. İçerisinde farklı su oyunları barındırır. Farklı boyutlarda su kaydıraklarıdalga havuzlarıakıntı kanalları gibi birçok çeşidi vardır. İyi bir planlama ile aquapark yapımına başlanması gereklidir. Eğlencenin ve adrenalinin suyla buluştuğu bu oyun parkları, beraberinde bazı riskleri de yanında getirir. Bu sebepten aquapark yapımında uzman firmalarla çalışmanız yararınıza olacaktır.

Genelde ticari işletmelerin tercih ettiği aquaparklar için en merak edilen soruların başında ise; Aquapark maliyeti nedir? Aquapark yapmak için ne kadar alan gerekir? Gibi sorular gelir. Aslında bu soruların yanıtı birbiriyle ilişkilidir. Yani yapmak istediğiniz alanın büyüklüğüne göre aquapark maliyeti doğru orantılıdır. İçerisinde kullanmak istediğiniz kaydırak tipleri, uzunlukları, oyun çeşitliliği gibi birçok unsur maliyeti yukarı yönde hareket ettirecektir.

Maliyetler konusunda önemli olan kullanılan kaydırak ve malzemelerin normlara uygun olmasıdır. Yani bir işi ucuza yaptırayım derken, normlardan vazgeçerseniz böylesine riski büyük bir işten maddi manevi zarara uğrayabilirsiniz. Çünkü bu tip oyun parklarında kazalar yaşanabilmektedir. Normlara uygun olmadığı tespitine varılan bir işletmede haklı olsanız bile ceza almanız kaçınılmaz olur. Eğer bir aquapark açmak istiyorsanız öncelikle tüm detaylarıyla konuya hakim olmanız gerekir.

Aqua Park Açmak İçin Ne Gereklidir?

Öncelikle su parkı için, gerekli olan araziye ihtiyaç duyulmaktadır. Uygun görülen arazi belirlendikten sonra, kaç farklı kaydırak ve birim kurulacağı, ağırlanabilecek konuk sayısı, aqupark yapım maliyeti ve işletme maliyetleri hesaplanmalıdır.

Aqua Park Açarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Öncelikle, bulunduğunuz bölge ve araziniz, hangi aylarda faaliyet gösterecek araştırılmalıdır. Eğer aqupark bahar ve kış aylarında da faaliyet gösterecek ise, kapalı olarak planlanmalıdır. Kapalı aqupark planlanıyor ise maliyetlerinde en azından %50 gibi artacağı öngörülerek, planlama yapılabilir. Ayrıca kaydırak ve birim sayısı, içecek, yiyecek büfeleri, temizlik, güvenlik ve yönetim personel sayısı da göz önüne alınarak işletme maliyetleri kaba taslak olarak ortaya çıkacaktır.

Aquapark Kaydırakları

Aquaparklarda, tube frefall, kamikaze, high kamikaze, rafting slide, black hole gibi, kaydırak türleri bulunur. Her bir kaydırak türü için, özel bir keşif ve projelendirme yapılması önerilir.
Su parklarında, en beğenilen toplu eğlence birimlerinden dalga havuzu, hem yer hem de makine dairesi açısından çok farklı projelendirilmelidir. Elde edilecek dalga boyutu, toplam dalga havuzu büyüklüğü, kullanılacak makine dairesi ekipmanları için maliyeti direkt olarak etkiler.

Firmamız aquapark imalatı konusunda uzman montaj kadrosuna sahiptir. Türkiye’nin önde gelen kaydırak üreticileri ile doğrudan çalışmaktadır. Eğer siz de bir aquapark yaptırmak istiyorsanız veya araştırıyorsanız bizimle iletişime geçip bilgi alabilirsiniz. Uzman ekibimizle birlikte talepleriniz en hızlı şekilde değerlendirilip sonuçlandırılır. Size de keyfini çıkarmak kalır.