Prefabrik havuz, bakımı daha uygun maliyetli, inşaat çalışmasına gerek olmadan yapılan havuzlardır. Bu havuzlar pratik bir şekilde havuzun tadını çıkarmak isteyen müşterilerimize özel olarak yaptığımız havuzlardır. Havuzda uzun süre vakit geçirerek bakımıyla çok uğraşmak istemeyen kişiler prefabrik havuzları tercih etmektedir.

Prefabrik havuz yapımı diğer havuzlara göre daha maliyetlidir. Ancak bu havuzların en önemli özellikleri ömür boyu maliyet olarak çok daha uygun olmasıdır. Bu havuzlarda bakım maliyeti klasik havuzlara göre çok daha uygundur. Günümüzde en çok tercih edilen havuzlar türleri arasında prefabrik havuzlar gelmektedir.

Diğer havuzlarda yosun gibi birçok sorun ortaya çıkabilir. Ancak prefabrik havuzlarda bu tarz bir durum yaşamazsınız. Bu havuzların bakımı ve temizlenmesi çok kolaydır. Fiberglas malzeme kullanıldığı için son derece esnek bir malzeme kullanılır. Bu havuzların bakım ve onarımı da son derece kolaydır. Havuza basamak, oturma bankı, koy, güneşlenme terası gibi ekstra alanlar da kolayca eklenebilir. Prefabrik havuz yapımı konusunda profesyonel ekibimizden istediğiniz zaman destek alabilirsiniz.

Prefabrik Havuz Nasıl Yapılır?

Prefabrik havuz yapımı diğer havuzlarla benzemektedir. Bu havuzda da alan kazma işlemleri yapılmaktadır.

Prefabrik havuz yapımı şu şekildedir;

  • Havuz için öncelikle kazı yapılır. Kazı alanında taş taban malzemesine yer açmak için havuz derinliğinden 10 metre derin olacak bir kazı yapılır.
  • Sonrasında tercihinize uygun bir prefabrik havuz üretilir ve 1 gün içinde teslim edilir. Vinç gibi malzemeler kullanılarak havuz adrese getirilir.
  • Taş havuz tabanı yerleştirilir ve sıhhi tesisat yerleştirilir
  • Sıhhi tesisat sonrasında havuzun ayarlanması yapılır. Havuz kazılan alana yerleştirilir ve havuz seviyesine yönelik ayarlamalar yapılır.
  • Havuzun seviyesinin belirlenmesinden sonra havuz dışından taşla doldurma işlemi yapılır. Eş zamanlı olarak da su doldurma işlemi yapılır ve basınç ayarlanır.
  • Havuzun doldurulmasından sonra etrafı planlanır. Havuza özel bir beton dökerek veranda oluşturulur.
  • Havuzda istediğiniz ek tasarımlar oluşturulur.
  • Havuz bu aşamada kullanıma hazırdır. Su dengesi kontrolünden sonra havuza girerek gerekli kontrollerinizi yapabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Prefabrik Havuz Yapımında Kullanılan Malzemeler

Prefabrik havuz yapımında imalat ve montaj sırasında çok sayıda malzeme kullanılmaktadır. Bu süreçte üretim ve kurulumda kullanılan malzemeler vardır. Havuzda yüzey jel kaplama katmanı, paslanmayı ve aşınmayı engelleyecek reçine, yüksek güç sağlaması için polyester reçineli fiberglas, ek dayanma sağlaması için gerilme noktalarına yerleştirilen dokuma kumaşları kullanılır. Ayrıca havuzu desteklemesi için özel yapısal malzemeler uygulanır. Bu malzemeler havuzun üretimi için kullanılır ve farklı görevleri vardır.
Öncelikle jel kaplama malzemesi kaba püskürtülür. Vinil ester reçine doğranan yardımıyla doğranmış fiberglas uygulaması yapılır. Bununla eş zamanlı polyester reçine kullanılarak da fiberglas uygulanır. Havuzun daha dayanıklı olması için gerilme noktalarına dokuma kumaşı koyulur.

Ekiplerimizin tasarımı ve sizin taleplerinize göre desteği arttırmak için özel yapısal malzemeler kullanılır. Son katmanı ortaya çıkarmak için de polyester reçine yardımıyla doğranan fiberglas uygulaması yapılır.
Elde edilen kalıp belirli bir sürede kurutulur ve havuz kabuğu kalıptan çıkarılır. Bu süreçte havuzda fazlalık olan fiberglas olabilir. Bu alanlar kesilir ve havuz kabuğu kalitesi kontrol edilerek götürülmeye hazır hale gelir.