Sauna’nın Faydası

Evde kendi saunanızı kurmayı düşünüyor musunuz? Haydi gelin düşünmeyi bırakıp bizi arayın ve düşüncelerinizi hayata geçirelim !

Dışarıdaki saunalar kadar muhtemelen kendi evinizde size özel , ailenizle birlikte güzel vakit geçirip rahatlamak için saunanızı yaptırmak için pek çok neden var. Hala tereddüt ediyorsanız, sauna’nın faydalarını düşünmek isteyebilirsiniz.

Sosyal Bağları Güçlendirir.

Sürekli dijital dünyanın araçları ile meşgul olan günümüz insanları giderek azalan bir dikkat süresiyle, çoğu zaman yakın ve sevdiklerimize istediğimiz zamanı ayıramıyoruz. Ev tipi sauna, gevşeyip birbirimize tüm dikkatimizi verdiğimiz bir yer sunuyor. Çocuğunuzun iPad’lerden ve akıllı telefonlardan kafasını kaldırmasında sorun mu yaşıyorsunuz? Saunada birlikte biraz zaman geçirmek iletişimi arttıracaktır.

Stresi Azaltır

Saunadaki ısı ve buhar rahatlamamıza yardımcı olur ve kanımızdaki kortizol seviyesini düzenler. Kortizol, stresli olduğumuzda salgılanan hormondur ve çok yüksek kortizol seviyeleri, bağışıklık sistemi ve uyku sorunları gibi bir dizi sağlık sorununa yol açabilir. Sauna, kanımızdaki kortizol seviyesini düşürür ve bunun yerine serotonin üretimini uyarır. Serotonin, bizi iyi hissettiren “mutluluk hormonudur”.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Saunanın bağışıklık sistemimiz üzerinde kanıtlanmış olumlu bir etkisi vardır ve düzenli sauna banyosu, soğuk algınlığı ve grip olma riskini önemli ölçüde azaltır. Isı, kan dolaşımını hızlandırır ve beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarır, bu da vücudumuzu viral ve bakteriyel saldırılara karşı korumaya yardımcı olur.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Sıcak bir saunanın tempolu bir koşu kadar çok kalori yakabileceğini biliyor muydunuz? Artan sıcaklık, vücut ısısının fiziksel aktivite yoluyla yükseltilmesi gibi, terlemeyi ve kalori yakımını uyarır. Yapılan bir araştırmaya göre, katılımcıların önce bir saat süren sıcak saunaya girdiği ve ardından bir saat bisiklete binmelerine izin verilmiştir. Bulgular, sauna egzersizle birleştirildiğinde, kombine etkinin daha düşük kan şekeri seviyeleri ve daha fazla kalori yakıldığını ortaya çıkartmıştır.

Sauna Daha İyi Uyku Demektir

Sıcaklık, sessizlik ve yalnızlık rahatlamanıza yardımcı olacaktır ve araştırmalar sauna seansının uyku düzeninde olumlu etkileri olabileceğini göstermiştir. Yatma zamanından hemen önce saunada vücut ısınızı yükselttiğinizde, ısıtılmış vücudunuz daha sonra ısısını otomatik olarak yeniden ayarlamak için çalışacaktır. Bu soğuma süreci ve saunadan sonra vücudunuzun normal sıcaklıklara dönmesi sizi uykuya daldıracak, gece boyunca rahat uyumanızı sağlayacaktır.

Sauna Cildi Gençleştirir

Düzenli sauna, özellikle buharlı olanlar, cildin görünümü üzerinde gerçekten dönüştürücü bir etkiye sahip olabilir. Artan sıcaklık ve artan terleme ve dolaşım, kolajen üretimini uyarır ve cildinizi derinlemesine temizler ve canlandırır. Hem bol su içmeyi hem de güzel bir nemlendirici losyonla haricen yeniden sulandırmayı unutmayın.

Kalbi Hastalıklardan Korur

Araştırmalar, düzenli ev tipi sauna banyosunun kalp hastalıklarına yakalanma riskini önemli ölçüde azaltabileceğini göstermiştir. 20 yıllık bir Fin saunası tıbbi araştırması, sauna banyosunun kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri olabileceğini ortaya koydu. Çalışma ayrıca saunada ne kadar sık ​​banyo yaparsanız, sağlık ve kalbiniz üzerindeki olumlu etkilerin o kadar güçlü olduğunu gösterdi.

Toksinleri Temizler

Dengeli ve düzenli olarak uygulanan ısı işlemi, vücudun terlemesine ve kanda yer alan ısının deri yüzeyine çıkmasına yardım eder. Dolayısıyla yapılan sauna faaliyetleri, vücudun içerisinde bulunan toksinlerin deri ve ciltten dışarı atılmasını sağlayarak derinlemesine bir temizlik imkanı tanır.

Ev tipi Sauna yapımı ve sauna aksesuarları için detaylı bilgi almak istiyorsanız bizlere iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz…