Hamam

Türk Hamamı Yapım Maliyeti

Türk hamamı tarihte çok eski zamanlardan beri geleneksel kültürü yansıtan bir banyo şeklidir. Türk hamamı yapım maliyeti bakıldığında ciddi rakamlara çıkabilmektedir. Isıdamlar yapılırken bir hamamda olması gereken her türlü ince ayrıntı düşünülerek günümüzde sadece toplu hamam noktalarında değil büyük evlerde, otellerde,  spor merkezlerinde dahi Türk hamamları yapılarak konforlu bir banyo keyfi yaşanmaktadır.

Türk Hamamı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İnsanların kişisel olarak kullanmak için yâda ticari olarak yapılan hamamlarda yapım aşamasında çok dikkatli ve özenli olmak gerekir. En dikkat edilmesi gereken konu ısıtma ve havalandırma sistemidir. Birey kullanımına direkt vücutla teması düşünülerek hijyen şartları sağlanmalıdır. Yapımında çoğunlukla özel mermer taş kullanıldığı İçin Türk hamamı yapım maliyeti biraz fazladır. Ama sonuçları mükemmel ötesi çıktığında hem görsel hem de getiri olarak muhteşem bir yapı ortaya çıkmış oluyor.

Türk Hamamı Özellikleri

Hamam yapımında kullanılan tüm malzemeler çok sağlam olmalı. İnşaat aşamasında kullanılan tüm mermerler gözeneksin ve pütürsüz olmalıdır. Gözlerde dinlenme sağlayacak bir mermer yapısı olması ve aralarında kullanılan ders seviyesi düşük tutulmalıdır.

Hamamda yıkanma sularının doldurulduğu kurmaların aralarındaki mesafeye dikkat edilmelidir. İçerideki mermer ısıtmaları uygun sıcaklıkta olmalı göbek taşı sıcaklıkları ise daha dikkat edilerek belirlenmelidir. Havalandırma sistemi içerideki hava sirkülâsyonu açısından çok önemlidir. Dökülen suların giderlere anında ulaşıp içerde kalmaması sağlanmalıdır.

Türk Hamamı Yapım Maliyeti

Türk Hamamı Yapım Maliyeti

Hamamlar iki çeşit ısıtma şekli ile ısıtılırlar. İşletmelerde genelde maliyet düşürmek açısında yalıtım levhası üzerinden geçen sıcak su boruları kullanarak ısınmış su yöntemi ile hamam ısıtılır. Diğer şekli ise genelde bireysel kullanım olan hamamlarda tercih edilen elektrik ile ısınma sistemidir. Sadece kullanıldığı zamanlarda açılarak hamamım ısıtılması sağlanır.